Аб установе

Установа дашкольнай адукацыі функцыянуе

са жніўня 1976 года

Загадчык: Даўгун Наталля Яўгенаўна

Намеснік загадчыка па асноўнай дзейнасці:

Якоўчык Людміла Лявонцьеўна

Медыцынскія сёстры - Дуньковіч Валянціна Цімафееўна

Якуш Зоя Мікалаеўна

Установа дашкольнай адукацыі наведвае 103 выхаванца ва ўзросце ад двух да шасці гадоў. У дашкольнай установе функцыянуе 6 груп:

першая малодшая група №1 (выхаванцы ад 2 да 3 гадоў),

другая малодшая група №4 (выхаванцы ад 3 да 4 гадоў),

сярэдняя група №3 (выхаванцы ад 4 да 5 гадоў),

сярэдняя група №6 (выхаванцы ад 4 да 5 гадоў),

старшая група №2 (выхаванцы ад 5 да 7 гадоў),

спецыяльная група для дзяцей з цяжкімі парушэннямі маўлення №5

(выхаванцы ад 4 да 7 гадоў).

Ва ўстанове дашкольнай адукацыі прадугледжана арганізацыя работы музычна - фізкультурнай залы, кабінета настаўніка - дэфектолага, метадычнага кабінета, медыцынскага блока.

Згодна з праектнай дакументацыяй установа разлічана на 110 месцаў. Час знаходжання выхаванцаў ва ўстанове адукацыі 10.5 гадзін.

Час знаходжання выхаванцаў у дзяржаўнай ўстанове адукацыі "Дзічячы сад №4 г. Драгічына" 7.30 - 18.00. Выхадны дзень - субота, нядзеля.

Адукацыйны працэс з выхаванцамі вядуць 14 педагогаў:

загадчык -1

намеснік загадчыка па асноўнай дзейнасці -1

выхавальнікі дашкольнай адукацыі- 9

настаўнік-дэфектолаг - 1

музычны кіраўнік – 1

кіраўнік фізічнага выхавання - 1

Адукацыйны ўзровень педагогаў:

вышэйшая адукацыя - 12

сярэдняе спецыяльнае - 2

Кваліфікацыйны ўзровень педагогаў:

Вышэйшая катэгорыя - 7

Першая катэгорыя -4

Другая катэгорыя - 2

Без катэгорыі - 1

Рэжым працы ўстановы дашкольнай адукацыі:

з 7.30 да 18.00
aкрамя суботы, нядзелi i дзяржаўных святочных дзён

ЗАДАЧЫ І ФУНКЦЫІ УСТАНОВЫ ДАШКОЛЬНАЙ АДУКАЦЫІ

(выманне з пастановы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 04.08.2022г. №230)

Установа дашкольнай адукацыі ажыццяўляе сваю дзейнасць у адпаведнасці з Кодэксам Рэспублікі Беларусь аб адукацыі (далей - Кодэкс), гэтым Палажэннем, іншымі актамі заканадаўства, статутам установы дашкольнай адукацыі.

Прадметам дзейнасці ўстановы дашкольнай адукацыі з'яўляецца навучанне і выхаванне дзяцей ранняга і дашкольнага ўзросту.

Асноўныя задачы ўстановы дашкольнай адукацыі:

-ахова жыцця і ўмацаванне фізічнага і псіхічнага здароўя выхаванцаў;

-забеспячэнне рознабаковага развіцця асобы выхаванца ў адпаведнасці з яго ўзроставымі і індывідуальнымі магчымасцямі, здольнасцямі і патрэбамі;

-фарміраванне ў выхаванцаў маральных норм, кампетэнцый, неабходных для набыцця сацыяльнага вопыту;

-падрыхтоўка да працягу адукацыі;

-аздараўленне.

Асноўнай функцыяй установы дашкольнай адукацыі з'яўляецца стварэнне ўмоў для:

- навучання і выхавання, ранняй сацыялізацыі выхаванцаў;

-засваення зместу адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі дома для выхаванцаў, якія па медыцынскіх паказаннях пастаянна не могуць наведваць установу дашкольнай адукацыі;

-атрымання адукацыі выхаванцамі з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця і аказання ім карэкцыйна-педагагічнай дапамогі;

-фізічнага, сацыяльна-маральнага, асобаснага, пазнавальнага, маўленчага і эстэтычнага развіцця выхаванцаў;

-фарміравання ў выхаванцаў грамадзянскасці і нацыянальнай самасвядомасці, асноў патрыятызму, традыцыйных каштоўнасных установак;

-далучэння выхаванцаў да агульначалавечых каштоўнасцей і сучасных традыцый;

-развіцця ў выхаванцаў агульных і спецыяльных здольнасцей да розных відаў дзейнасці і творчасці;

-выяўлення і развіцця індывідуальных схільнасцей выхаванцаў і іх інтэлектуальна-творчага патэнцыялу;

забеспячэння пераемнасці дашкольнай і I ступені агульнай сярэдняй адукацыі;

-арганізацыі харчавання і аказання медыцынскай дапамогі, пражывання (пры неабходнасці) выхаванцаў;

-забеспячэння сацыяльна-педагагічнай падтрымкі выхаванцаў і аказанні ім псіхалагічнай дапамогі.